Przygotowanie do chrzcin dziecka – ja je dobrze zaplanować?

Sprawdź informacje o chrzcinach w Krakowie.

Dla rodziców chrzciny są pierwszą dużą familijną okolicznością dotyczącą ich nowo narodzonej pociechy, stąd też starają się, aby wszystko w ten dzień było dopracowane. Planowanie chrzcin może być jednakże trudne, zwłaszcza gdy na imprezę zaprasza się sporą grupę bliskich oraz przyjaciół. Niżej przeczytasz parę porad, które pomogą ci w tym procesie.

Nie śpiesz się – daj sobie czas na drobiazgowe zaplanowanie chrzcin

Niegdyś chrzciny odbywały się od razu po narodzinach dziecka, nierzadko wręcz tego samego dnia, z przyczyny dużej śmiertelności noworodków. Z upływem lat chrzest przekształcił się w doniosły dzień nie tylko dla najbliższej rodziny dziecka, zatem jest planowany najczęściej 6-7 miesięcy po jego urodzinach. Daje to przestrzeń na wnikliwe przemyślenie głównych aspektów tego wydarzenia, jak wybór matki i ojca chrzestnych, a także kościoła, w którym będzie mieć miejsce obrzęd. Umawiając z parafią dzień chrztu należy uwzględnić to, ile czasu będzie niezbędne na powiadomienie zaproszonych gości, jak również przygotowanie dla nich posiłków oraz noclegu, jeżeli będą podróżować do nas z odległych miast. W przesłanych zaproszeniach radzimy umieścić prośbę o potwierdzenie przez zaproszonych swojej obecności, co jest nieodzowne do wyliczenia ile osób finalnie będziemy gościć. Nie krępujmy się też określić, jakiego upominku pragnęlibyśmy dla pociechy. Goście zwykle skupiają się na zabawkach, tymczasem rodzicom większą radość sprawią praktyczne podarki, jak przykładowo fotelik do auta, ubranka lub kołderka dla dziecka.

Jak wybrać lokal na przyjęcie z okazji chrztu?

Zaledwie kilkanaście lat temu chrzciny organizowano zwykle w mieszkaniu rodziców malucha, skutkiem tego nie każdy obecny podczas obrzędu w świątyni był zapraszany na odświętną imprezę. Współcześnie obiad dla szerokiej grupy krewnych oraz dalszych i bliższych znajomych dumnych rodziców to już standard. Sprawdzając oferty lokali, gdzie można wyprawić chrzciny, szukaj tych, które nie tylko zagwarantują bajecznie udekorowane pomieszczenia, ale także kooperują z dostawcą cateringu, który przygotuje menu korespondujące z charakterem obiadu i który zapewni umiejętną obsługę zaproszonych. Jeśli ceremonia ma się odbyć w ciepły miesiąc, polecamy wybrać salę na chrzciny z wejściem do ogrodu, w którym kilkuletni uczestnicy imprezy zamiast zanudzać się przy stoliku mogą bawić się pod gołym niebem, a fotograf lub rodzina zrobi pamiątkowe zdjęcia. kluczowy jest dodatkowo taki wybór lokalu na chrzest, by przejazd z kościoła do miejsca obiadu był komfortowy, tak samo jak transport biesiadników do wynajętego noclegu albo domu.

Nasz adres:
Pałac Radziwiłłów
ul. Krakowska 1
32-083 Balice

Mob.: +48 535 610 320
E-mail: [email protected]