Badania psychologiczne kierowców – nie należy się ich obawiać

Na www.badaniabielsko.pl sprawdzisz, komu zlecić badania kierowców Bielsko.

Na sytuację na szosach w szczególnym stopniu wpływają umiejętności obsługujących jeżdżące po nich pojazdy. Naprawdę ważne okazuje się to dla kierowców zawodowych – na przykład taksówkarzy oraz kierowców ciężarówek oraz busów. W ich przypadku istotne są tak umiejętności, jak i predyspozycje psychologiczne. Z tego względu kierowcy z takich zawodów w myśl przepisów powinni we właściwym terminie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Warto zatem napisać na ich temat kilka zdań. W jakich odstępach muszą być przeprowadzane? Na czym opierają się tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak możemy się do nich nastawić?

Reguły badań psychologicznych kierowców

Badania kierowców muszą być wykonywane co 5 lat. Ta zasada nie dotyczy jednak kierowców, którzy skończyli pięćdziesiąt lat – muszą wszak przeprowadzać je co 30 miesięcy. Badania psychologiczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w wyspecjalizowanej przychodni, który najpierw wykonuje badania osobowości. Przybierają one postać rozmowy z kierowcą, w czasie której odpowiada on na pytania na temat wyborów w skrajnych przypadkach. Kolejna faza badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast następnie wykonywane są testy na odpowiednich maszynach, podczas których sprawdzana jest umiejętność szybkiego reagowania, postrzeganie prędkości, podzielność koncentracji i dostrzeganie w ciemności.

Jak podnieść szansę podczas badaniach psychotechnicznych kierowców?

Po ich wykonaniu kierowca odbywa wizytę z psychologiem, który w jej czasie powiadamia go, czy przeszedł badanie. Co ważne, powinniśmy wiedzieć, że nie dla wszystkich ich rezultaty okażą się pozytywne. Szanse na szczęśliwe zakończenie badań psychologicznych kierowców możemy jednak nieco podnieść. W jaki sposób? W internecie znajdziemy różne opisy działania maszyn, na jakich są wykonywane badania psychotechniczne – to świetne narzędzie, by zawczasu sprawdzić, jak one funkcjonują.

Nasz adres:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]