Szalunki – gdzie się je stosuje?

Jeśli potrzebujesz szalunków traconych, odwiedź tę stronę

Deskowanie, czyli po prostu szalunki, to chwilowe konstrukcje umożliwiające stawianie murów budynków. Głównie używa się ich podczas wylewania ścian betonowych – wtenczas są one niezbędne do tego, aby nadać im właściwy kształt i zapobiec rozlewaniu się mieszanki. Ponadto szalunki stosuje się również podczas wznoszenia obiektów murowanych, gdzie ich zastosowanie umożliwia przygotowanie przestrzeni na bramy, drzwi i okna. W tym wpisie wytłumaczymy, z czego wykonane są obecnie szalunki i gdzie mogą zdobyć je inwestorzy.

Z jakich materiałów wykonane są szalunki?

Klasycznym typem szalunków jest konstrukcja sporządzona z mocnych sklejek połączonych ze sobą gwoździami ewentualnie desek drewnianych, która po zdemontowaniu może zostać użytkowana ponownie. Rozbiórka takich szalunków jest jednak ciężka – większa część wykonawców oraz inwestorów stawia zatem zastosowanie szalunków wielokrotnego użytku – struktur służących do błyskawicznego i łatwego rozkładania bądź składania. Tego typu szalunki wykonuje się ze sklejki, metalu lub drewna, jak również łączyć w sobie 2 lub 3 surowce. Zwykle jednak korzysta się ze sklejki – przeważnie z takich rodzajów drewna jak topola czy brzoza, a całą strukturę spajają głowice ze stalowe bądź aluminiowe, łączniki, belki i narożniki.

Wypożyczenie szalunków – kiedy się to opłaci?

Podmioty często parające się pracami budowlanymi mają własne szalunki. Inaczej jest jednak w przypadku inwestorów, którzy planują planujących postawić jeden obiekt i ekip, które zwykle oferują inne usługi. Kupno wszystkich elementów potrzebnych do złożenia szalunku byłoby zupełnie nierentowne . Dużo lepszym wyjściem jest wynajem szalunków.

Nasz adres:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]