okna zabytkowe

Okna zabytkowe – charakterystyka

Okna zabytkowe zwykle prezentują się dużo lepiej niż te wytwarzane współcześnie i są wielką ozdobą obiektów. Względy estetyczne to oczywiście ich nie jedyna zaleta, a na ich cenę w dużym stopniu rzutuje także metryka. Podobnie jak pozostałe przedmioty zabytkowe, również okna powinny być remontowane w myśl przepisów – ich renowacji nie powinniśmy wykonywać samemu z zastosowaniem kupionych w sklepach materiałów. Czym jednak odróżniają się okna zabytkowe? Jak je restaurować? Kto ma uprawnienia, by przeprowadzić te prace?

Okna zabytkowe – jak odróżnić

Okna zabytkowe zwykle mają więcej zdobień niż współczesne. Nie są również otwierane od góry, a to powoduje, że potrzebne okazują się lufciki, z użyciem których możemy wietrzyć lokal. Okna zabytkowe, jak przed chwilą nadmieniliśmy, zrobione są najczęściej z drewna – surowca, który ma mnóstwo plusów, jednak wymaga regularnej konserwacji, a oprócz tego łatwo go zepsuć. Dlatego tak ważne są kwalifikacje osób naprawiających okna zabytkowe.

Komu powierzyć renowację okien zabytkowych?

Okna zabytkowe najczęściej mają budowę skrzynkową, która potrzebuje najwyższych kwalifikacji – ten rodzaj okna charakteryzuje się wszak użyciem wielu, dziś już nieczęsto spotykanych, sposobów. W związku z powyższym, nawet najlepsi specjaliści nie mogą remontować okien zabytkowych, jeśli nie zdobyli uprawnień potwierdzających ich umiejętności, które zostały wydane przez urząd ochrony zabytków – w innym wypadku przyjdzie im zapłacić duże kary.

Nasz adres:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]