Usługi hostingowe – na co zwracać uwagę?

Jeśli posiadasz firmę, to z pewnością posiada ona swoją stronę internetową. Czy wiesz jednak, jak istotny dla Twojego biznesu jest odpowiednio dobrany hosting? Czym zatem powinien się znamionować najlepszy hosting dla firm?

Hosting – wybierz bezpieczeństwo oraz prędkość

Hosting, głównie ten dedykowany dla firm, powinien łączyć w sobie kilka wartości: być bezpieczny, niezawodny, szybki i gwarantować wsparcie techniczne. Gdy mówimy o szybkości, mamy na myśli szybkość ładowania się stron. Dlaczego jest ważna? Po pierwsze, ma ona wpływ na wrażenia użytkownika, który często ma tendencje do przedwczesnego porzucenia strony, gdy ładuje się ona za długo. Po drugie, szybkość ładowania się strony jest jednym z ważnych czynników, które Google bierze pod uwagę podczas określania pozycji strony w wynikach wyszukiwania. Poza optymalizacją obrazów i kodu czy likwidacją zbędnych przekierowań w obrębie strony, równie znaczący dla czasu ładowania witryny ma także typ hostingu (współdzielony, VPS, dedykowany, czy też w chmurze), wysoka szybkość łącza oraz użycie szybkich dysków SSD w serwerach. Poza tym firmy powinny szukać usługi hostingowej zapewniającej pełną niezawodność. Serwery firmy hostingowej powinny działać w sposób ciągły. Powinno się wybierać tych dostawców, którzy oferują bezawaryjne działanie serwera rzędu min. 99%. Ten parametr powinien być szczególnie ważny dla sklepów internetowych, gdyż każda godzina niedostępności sklepu może rodzić wiele tysięcy strat.

Czym powinna charakteryzować się dobra usługa hostingowa?

W przypadku hostingu dla firm nie wypada skłaniać się do opcji najtańszych. Darmowe usługi hostingowe najczęściej charakteryzują się słabą jakością, a nierzadko zdarza się, że serwery takiej usługi znajdują się za granicą i nie ma do nich dostępu w razie awarii. Dla stron firmowych wypatrujmy hostingu zapewniającego całodobowe wsparcie techniczne kompetentnego zespołu. Istotne, aby reakcja na zgłoszenia potencjalnych awarii była też stosunkowo szybka, kontakt z firmą łatwy, a cennik hostingu i warunki prolongaty ważności domeny skonstruowane w przejrzysty sposób. Nie zaniedbujmy też o bezpieczeństwie naszych danych. Serwery firmy hostingowej muszą być zabezpieczone stale aktualizowanym programem antywirusowym, w serwerowni muszą panować adekwatne warunki techniczne (temperatura, chłodzenie, zabezpieczenie w razie pojawienia się ognia), a backup danych powinien być wykonywany cyklicznie.