Zastosowanie odzieży kompresyjnej podczas codziennych treningów

Jeśli chcesz zamówić bieliznę kompresyjną, koniecznie sprawdź sklep-hummel.pl.

O sportowej odzieży termoaktywnej słyszał w zasadzie każdy, jednakże nie wszyscy spotkali się z określeniem „kompresyjna odzież” w odniesieniu do sportu, ponieważ ten termin raczej kojarzony z akcesoriami używanymi w medycynie. W tym tekście przybliżymy tę kategorię odzieży sportowej i opowiemy o tym, jak oddziałuje ona na efektywność treningu osoby, która ją zakłada.

Właściwości bielizny i odzieży kompresyjnej

Bielizna i odzież kompresyjna to specjalistyczne wyroby, które mają szereg właściwości korzystnie oddziałujących na jakość ćwiczeń. Taka odzież dokładnie przylega do skóry co powoduje, że otoczone nią mięśnie prędzej się regenerują. Kontrolowany ucisk, jaki zapewnia ta na ogół bezszwowa odzież, przyczynia się do poprawy dotlenienia i ukrwienia tkanek oraz szybszego odprowadzenia kwasu mlekowego z pracujących mięśni. Dobrej jakości odzież uciskowa latem nie dopuści do przegrzania organizmu, a jesienią sprawnie ochroni go przed mrozem. Ta specyfika ubrań kompresyjnych umożliwia wykorzystanie ich zarówno przez sportowców trenujących pod dachem ulubionego klubu fitness, jak i tych wolących ćwiczenia outdoorowe. Następną nadzwyczaj ważną cechą bielizny i odzieży kompresyjnej jest zdolność protekcji mięśni przed mikrourazami, ponieważ ogranicza ona drgania oraz wstrząsy mięśni, notorycznie pojawiające się w czasie treningów o charakterze wysiłkowym.

Jak używać odzież oraz bieliznę kompresyjną?

Odzież kompresyjna opracowana jest przede wszystkim do noszenia w trakcie dynamicznych ćwiczeń. Np. spodnie o cechach kompresyjnych stabilizują pracę mięśni kończyn dolnych, pośrednio pomagając biegaczom na osiągnięcie lepszych rezultatów, natomiast koszulki kompresyjne podpierają mięśnie brzucha i pleców. Zawodowi sportowcy, skoncentrowani na ćwiczeniach mięśni całego ciała nieraz korzystają z kombinezonów kompresyjnych, natomiast zwykli bywalcy siłowni na ogół korzystają z kompletu koszulka plus spodenki. Sportowe getry lub skarpetki kompresyjne można zakładać na czas treningów, niemniej jednak poleca się stosować je raczej bezpośrednio ćwiczeniach, żeby szybciej odbudować mięśnie. Kluczowe jest też, by poprawnie dobrać rozmiar odzieży bądź bielizny kompresyjnej, tak aby nie powodowała zbyt silnego ucisku, który mógłby mieć niekorzystny wpływ na cyrkulację krwi. Odzież kompresyjną męską oraz damską można zamówić w większości sklepów sportowych.

Nasz adres:
RS Active S. Szmal R. Wasiak s.c.
ul. Zagnańska 84B
25-528 Kielce

Mob.: +48 798-558-877
E-mail: [email protected]