Kilka słów o łańcuchach samochodowych

Szukasz łańcucha na koła? Skieruj się tu.

Łańcuchy na koła w dużej mierze zwiększają przyczepność auta w skrajnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, głównie na stromych podjazdach. W niektórych krajach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok (tak jest przykładowo w Turcji, Norwegii i Bułgarii), w innych zaś są one niezbędną częścią wyposażenia auta jedynie w zimą (takie prawo obowiązuje na przykład we Włoszech, w Niemczech, Hiszpanii i Polsce). Jak zatem typy łańcuchów na koła można nabyć?

Modele łańcuchów samochodowych

Łańcuchy na koła dzielimy zazwyczaj mając na względzie ich zastosowanie. Odróżniamy typy stworzone z myślą o stosowaniu w pojazdach terenowych, osobowych, dostawczych i ciężarowych, jak również w autobusach. Łańcuchy różnią się także mocowaniem, które musi być dostosowane do rodzaju felgi, wzorem zaplotu oraz przekrojem i grubością ogniwa (na ogół jest to kształt rombowy ukośny). Rozmaite są również materiały, z których wytwarza się łańcuchy samochodowe. Obecnie producenci używają najczęściej stali manganowej bądź tytanowej.

Prowadzenie samochodu z łańcuchami na koła

Zakładanie łańcuchów na koła wymaga pewnych umiejętności i za pierwszym razem może być źródłem znacznego stresu. Żeby się go ustrzec się, warto potrenować tę czynność w garażu lub na placu manewrowym. Sama prowadzenie samochodu z łańcuchami wymaga nieco odmiennej techniki. Należy unikać buksowania kół, przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę i jazdy po niezaśnieżonych drogach. Korzystając z łańcuchów na koła, trzeba też obowiązkowo kontrolować ich napięcie oraz ułożenie – tym sposobem unikniemy ich wczesnego zużycia i tym samym przedłużymy czas ich eksploatacji.

Nasz adres:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]