Niezbędne badania wysokościowe

Dowiedz się, kto oferuje badania wysokościowe Bielsko.

Za pracę na wysokości uznaje się pracę wykonywaną na wysokości przekraczającej 3 metry nad gruntem czy podłogą. Dotyczy to zatem robót głównie budowlanych, ale również pracowników prac remontowo–budowlanych, elektryków oraz przedstawicieli wielu innych dziedzin działalności. Jak wyglądają tego rodzaju badania?

Zakres badań wysokościowych

Praca na wysokości, mimo że zgodnie z przepisami BHP musi być wykonywana z użytkowaniem odpowiednich akcesoriów, jest szczególnie niebezpieczna, dlatego badania wysokościowe mają wykazać, jeśli ktoś nie może jej wykonywać. Pracy takiej nie mogą wykonywać osoby mające zawroty głowy, cierpiące na kłopoty z równowagą bądź wykazujące kłopoty ze wzrokiem. W obręb badań wysokościowych wchodzi zatem kompletna diagnostyka z zakresu neurologii, laryngologii (co ma związek z równowagą i błędnikiem) i okulistyki. Badania wykonuje się poddając osobę badaną nieskomplikowanym testom przy zastosowaniu specjalnej aparatury. Podczas badań można też zdiagnozować schorzenia do tej pory niezdiagnozowane, będące zaś poważnym przeciwwskazaniem do pracy na wysokościach, poddanie się im ma więc szczególne znaczenie. Nie należy obawiać się, że konieczne będzie poświęcenie na te badania wiele czasu, gdyż istnieje możliwość przeprowadzenia pełnej diagnostyki nawet podczas jednego dnia.

Badania wysokościowe – co ile
lat je przeprowadzać?

Badania wysokościowe należy wykonać przed rozpoczęciem wykonywania pracy na wysokości, lecz nie oznacza to, że wystarczy wykonać je jednorazowo. Pamiętając, iż w czasie wykonywania pracy mogą pojawić się kłopoty zdrowotne, a także, iż tak stanowi prawo, badaniom tego typu należy poddawać się co 2-3 lata. Osoby, które mają więcej niż pięćdziesiąt lat, muszą natomiast poddawać się im rokrocznie.

Nasz adres:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]