Nie bój się wizyty u urologa. Sprawdź, jakie objawy powinny Cię zaniepokoić

Po więcej szczegółów o urologu w Krakowie skieruj się w to miejsce.

Wizyta u urologa powoduje u wielu pacjentów zakłopotanie. Choroby, które bada urologia, uważane są jako niezwykle krępujące, co powoduje, że pacjenci, którzy dostrzegli u siebie alarmujące przejawy choroby, często odwlekają o wiele tygodni wizytę u urologa. Takie postępowanie jednak może skutkować groźnymi konsekwencjami dla układu moczowego.

Doświadczasz problemów z nietrzymaniem moczu? Zgłoś się do lekarza urologa!

Urologia zajmuje się rozpoznaniem oraz leczeniem chorób żeńskiego układu moczowego, a u mężczyzn – układu moczowo-płciowego. Organy tego układu są odpowiedzialne między innymi za usuwanie z ustroju nadmiaru soli mineralnych i mocznika, który wytwarzany jest w wątrobie jako uboczny produkt metabolizmu protein, czy produkcję hormonów. O niewydolności układu moczowego może alarmować sporo przeróżnych symptomów, które nierzadko są lekceważone przez chorych w nadziei, że same znikną. Na jakie więc oznaki powinno się zwrócić specjalną uwagę i potraktować je jako wskazówkę do natychmiastowego zapisania się na wizytę do urologa? Będą to w szczególności wszystkie zmiany dotyczące moczu, a więc zauważenie w nim ropy albo krwi, jego spienienie bądź ciemniejsza barwa, ale też ból albo pieczenie przy wydalaniu moczu, nieregularny strumień, popuszczanie moczu czy wydalanie jego zbyt małej ilości. Niektóre objawy są też mniej wyraźne, przykładowo obrzęk stóp, nadciśnienie tętnicze i ból w okolicy podbrzusza bądź pleców. Urolog zajmuje się też męskim układem płciowym, w związku z tym mężczyźni powinni zgłosić się do niego kiedy mają problemy z wytryskiem (np. gdy pojawi się krew w nasieniu), ze stulejką, podtrzymaniem wzwodu czy kiedy dostrzegą zmiany na jądrach albo prąciu. Warto też zauważyć, że panowie po ukończeniu czterdziestu lat powinni cyklicznie umawiać się na wizyty kontrolne, w celu zbadania prostaty.

Jakie zabiegi wykonuje lekarz urolog?

Pacjenci często przychodzą do gabinetu urologa w celu przeprowadzenia cystoskopii (innymi słowy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji gruczołu sterczowego (pozwalającej na rozpoznanie nowotworu tego narządu), konsultacji dotyczącej wazektomii, jak również leczenia torbieli nerek, stulejki czy też wodniaka jądra. Lekarze urolodzy codziennie wykonują również sporo złożonych zabiegów, takich jak laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego, plastyka miedniczek nerkowych i przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego czy gruczołu sterczowego.

Nasz adres:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]