Jak wygląda zabieg EVLT i u kogo nie można go wykonać?

Uzupełnij swoją wiedzę o laserowym usuwaniu żylaków.

Tworzenie się żylaków na nogach to rezultat nadciśnienia żylnego i ucisku na żyły. Żylaki dokuczają najczęściej paniom (sporym czynnikiem wpływającym na ich powstawanie są m.in. ciąże), ale także osobom pracującym wiele godzin w pozycji siedzącej lub stojącej (to np. pracownicy administracji, pracownicy linii produkcyjnych i kasjerzy. Tacy pacjenci regularnie odwiedzają lekarzy flebologów poszukując efektywnych metod leczenia rozszerzonych żył. Jedną z nich jest EVLT, to znaczy laserowe usuwanie żylaków.

EVLT – obkurczanie niewydolnej żyły przy pomocy promienia lasera diodowego

Skrót EVLT, a dokładnie “Endo Venous Laser Treatment”, w tłumaczeniuna polski oznacza “wewnątrznaczyniową terapię laserową”. Redukcja żylaków laserem trwa przeciętnie około godziny i przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Najpierw lekarz wykonuje badanie USG, za pomocą którego oznacza bieg żył oraz wytycza punkty wsunięcia jednorazowego światłowodu lasera. Włókno lasera diodowego wprowadza się się w światło żylaka z użyciem igły, a potem obkurcza się niewydolną żyłę wydzielaną przez laser wiązką światła. Po zabiegu EVLT pacjent prędko wraca do powszednich czynności, jakkolwiek musi przez kilka najbliższych tygodni przestrzegać zaleceń flebologa, jak m.in. przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych, regularny ruch, noszenie pończochy uciskowej, a także, naturalnie, pojawienie się na obligatoryjnej wizycie kontrolnej po zabiegu.

Czy każdy może poddać się zabiegowi laserowego usuwania żylaków?

EVLT uważane jest za procedura mało inwazyjny i jednocześnie bezpieczna, nie zadziwia zatem to, iż od momentu, kiedy zaczęto powszechnie używać tej metody na początku XXI w., szybko stała się standardem w usuwaniu żylaków, a w ostatnim dziesięcioleciu przeprowadzany jest również przez wiele rodzimych klinik medycznych. Występują niestety przeciwwskazania do przeprowadzenia EVLT, z tej przyczyny przed dopuszczeniem do zabiegu pacjent musi wykonać kilka testów, takich jak badanie poziomu glukozy we krwi, parametrów układu krzepnięcia, poziomu elektrolitów Na+ i K+ i poziomu trombocytów. Lekarz nie podejmie się również laserowego usuwania żylaków u ciężarnych kobiet oraz u osób, u których ujawniono m.in chorobę nowotworową, wady zastawkowe serca bądź obrzęk chłonny.

Nasz adres:
“Re vitae” Centrum Medycyny Estetycznej i Chirurgii Plastycznej
ul. Wojska Polskiego 60
25-389 Kielce

Mob.: +48 664-029-922
E-mail: [email protected]