Jak leczone są wady wzroku? O zabiegach z użyciem lasera

Więcej informacji o zabiegu femtoLasik.

Korekta wzroku laserem to teraz standardowa metoda korekcji hyperopii, myopii, astygmatyzmu oraz presbiopii, jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, iż zabiegi te są przeprowadzane przy pomocy rozmaitych technik.

Plusy metody FemtoLASIK

FemtoLASIK (popularnie zwany również All-Laser-LASIK) to bezbolesna, bezinwazyjna, a jednocześnie, a zarazem całkiem bezpieczna metoda korekcji takich wad jak krótkowzroczność (do -10 dioptrii), dalekowzroczność (do +4 dioptrii), astygmatyzm (do 6 dioptrii) i w indywidualnych przypadkach starczowzroczność. Sam zabieg nie jest długi – wprawny optometrysta może zakończyć go w czasie poniżej dwudziestu minut. Atutem tej metody jest to, iż pacjent niesłychanie szybko odzyskuje ostrość wzroku – właściwie w przeciągu doby po zabiegu może podjąć na nowo swoje codzienne obowiązki. Zabieg przeprowadza się w dwóch etapach i przeciwnie do tradycyjnej metody LASIK, tutaj rogówki nie nacina się przy użyciu skalpela. W trakcie zabiegu FemtoLASIK w pierwszej kolejności przy użyciu lasera femtosekundowego rozdziela się płat rogówki o grubości mniej więcej 0,1 milimetra, a w drugiej fazie ma miejsce formowanie rogówki z zastosowaniem lasera excimerowego.

Pewnym wariantem zabiegu FemtoLASIK jest FemtoLASIK Topoguided, gdzie praca lasera excimerowego jest indywidualna dla każdego pacjenta. Przed przystąpieniem do zabiegu sporządza się mapę rogówki i na jej podstawie programuje się kolejne ruchy wiązki laserowej. Ten wariant zabiegu przeprowadza się u pacjentów z astygmatyzmem oraz nadwzrocznością, których układ optyczny znamionuje się niestandardowym kształtem.

Inne zabiegi korekcji wzroku

Mniej popularne metody korekty wad wzroku to między innymi:
LASEK – przeprowadzany jest u osób, u których z rozmaitych względów nie jest wskazane zastosowanie metody FemtoLASIK. W tej metodzie korekcji wzroku płatek nabłonka rogówki odcinany jest nie wiązką laserową, a alkoholem.
EBK, w którym po znieczuleniu oka z rogówki ściąga się nabłonek (ulega on potem samoistnej odbudowie), a w następnym kroku kształtuje się rogówkę za pomocą lasera excimerowego. EBK określana jest zabiegiem powierzchniowym, bowiem nie dochodzi do ingerencji w głębsze warstwy rogówki. Zabieg ten można jednakże wykorzystać wyłącznie do korekcji mniejszych wad wzroku.

Nasz adres:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]