Endodoncja mikroskopowa – nowoczesne metody

Leczenie kanałowe dla większości nas nie jest przyjemnym tematem. Obecnie zaś, stosując nowoczesne narzędzia i – co najważniejsze – skuteczne leki znieczulające, lekarze są w stanie zagwarantować pacjentom, iż leczenie okaże się w stu procentach bezbolesne. Leczenie kanałowe okazuje się potrzebne zawsze, jeżeli rozwinie się stan zapalny miazgi zęba lub tkanek okołowierzchołkowych. Polega na wykorzystaniu ultracienkich narzędzi, przez co dentysta jest w stanie dotrzeć do najgłębiej zlokalizowanych tkanek uzębienia. Dobrze jednak wiedzieć, iż w leczeniu kanałowym używa się także innych, nierzadko bardzo zaawansowanych technologicznie sprzętów. Jakich?

Leczenie kanałowe – akcesoria

Obok sprzętów ręcznych, w dzisiejszym leczeniu kanałowym bardzo ważne okazują się mikroskopy operacyjne, które obraz z wnętrza zęba transmitują do monitora przed oczami lekarza, minimalizując prawie do zera niebezpieczeństwo różnego rodzaju błędów. W leczeniu kanałowym kluczowe jest również mierzenie długości kanałów. Wypracowanie dużej dokładności umożliwiają specjalne maszyny elektroniczne – endometry. Poza tym lekarze stosują także odpowiednie narzędzia, które umożliwiają automatyczne opracowanie kanałów, a przez to zdecydowane skrócenie zabiegu i poprawienie komfortu pacjenta.

Leczenie kanałowe a kasa chorych

Decydując się na leczenie kanałowe warto wiedzieć, że nie zawsze jest ono fundowane przez kasę chorych. Bezpłatne leczenie kanałowe zębów z najwyżej trzema kanałami gwarantowane jest osobom niepełnoletnim. Inni nie są zobowiązani, by wnosić opłatę za leczenie kanałowe zębów z przodu – kłów oraz siekaczy. Leczenie kanałowe zębów trzonowych jest zaś pełnopłatne. Jeśli jest ono niezbędne, warto udać się do stomatologa dysponującego odpowiednimi akcesoriami i zawczasu dowiedzieć się, co o jego usługach poprzedni pacjenci piszą w sieci.