Ekstrakcja zęba i podcięcie wędzidełka – zabiegi u chirurga stomatologa

Nie wszystkie choroby dziąseł i zębów mogą być uleczone w trakcie standardowych zabiegów dentystycznych. Gdy te metody leczenia okazują się bezskuteczne, stomatolog podejmuje decyzję o rozpoczęciu leczenia z użyciem technik chirurgii stomatologicznej. Chociaż ta nazwa dla wielu pacjentów brzmi groźnie, to dzisiejsza medycyna posiada technologie i środki, które powodują, iż nawet najbardziej złożone zabiegi są dla pacjenta całkowicie bezbolesne, a powikłania zdarzają się sporadycznie.

Jakie zabiegi wykona chirurg dentystyczny?

Do zabiegów często wykonywanych przez dentystę chirurga należą ekstrakcje zębów oraz usunięcie ich fragmentów (np. całych korzeni lub wierzchołków korzeni). Takie zabiegi przeprowadza się, gdy stan zębów jest zły – głównie na skutek zaawansowanej próchnicy lub często powtarzających się stanów zapalnych. Chirurg stomatolog zajmuje się ponadto podcinaniem wędzidełka, a także zabiegami służącymi rekonstrukcji różnych części przyzębia – np. sterowaną regeneracją kości i tkanek miękkich. Do chirurga dentystycznego trzeba ponadto zgłosić się, aby przygotować jamę ustną do leczenia protetycznego.

Chirurg dentystyczny zadba o efektywne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilka lat temu mogły kojarzyć się z odczuwaniem przez pacjenta bólu. Obecnie jednak dostępne są środki, kompletnie eliminujące nieprzyjemne doznania. Ponadto pacjenci, którzy przeraźliwie boją się zabiegów stomatologicznych, mogą otrzymać pomocnicze leki uspokajające, a nawet zdecydować się na zabieg przeprowadzony w stanie całkowitej narkozy.