Botoks w kosmetologii i innych dziedzinach medycyny

Dowiedz się wszystkiego o botoksie w Kielcach.

Botulinotoksyna, w skrócie zwana po prostu botoksem, to substancja na bazie białka produkowana przez pewien typ bakterii z grupy anaerobów, która na skutek swojego działania znalazła rozległe zastosowanie w medycynie, przede wszystkim estetycznej. Jak zatem wykorzystuje się tę neurotokstynę i czy jest to bezpieczne?

Botoks ogranicza sygnały przenoszonych między komórkami nerwowymi a tkanką mięśniową

Botulinotoksyna to jedna z najsilniejszych znanych neurotoksyn, której oddziaływanie opiera się na hamowaniu sygnałów przekazywanych pomiędzy komórkami nerwowymi a mięśniami. To z tej przyczyny jego spożycie (przykładowo wraz z przeterminowaną żywnością) bywa śmiertelnie niebezpieczne, bowiem w niektórych casusach prowadzi do wstrzymania akcji serca. Niemniej jednak tenże efekt rozluźnienia mięśni, do którego prowadzi botoks, lekarze od pięćdziesięciu lat wykorzystują do leczenia chorób, w których występuje niewłaściwe napięcie mięśniowe, np. przy kurczu powiek, ciężkich przypadkach zeza bądź chorobach wywołujących nerwowe kurcze. Botoks szeroko stosuje się także w leczeniu bruksizmu, czyli odruchowego tarcia zębami, bo wstrzyknięcie tej egzotoksyny w odpowiednie miejsca obniża napięcie mięśni żuchwy, a tym samym minimalizuje ryzyko uszkodzenia szkliwa oraz ścierania się zębów. Botulinotoksyna pomaga też osobom mających problemy z nadpotliwością – podana w miejsca, gdzie ciało produkuje nadmierne ilości potu, potrafi zahamować jego wydzielanie się nawet przez pół roku.

Jak stosuje się botoks w medycynie estetycznej?

Stereotypowy Polak na ogół botoks asocjuje jednak z zabiegami medycyny estetycznej. I owszem, egzotoksyna ta jest tu stosowana w szerokim zakresie. Wykorzystuje się ją w zabiegach mających na celu redukcję zmarszczek. Ostrzykiwanie botoksem to zabieg bezbolesny i krótki. Preparat botoksu wyrównuje skórę i zmniejsza napięci mięśni przyczyniające się do powstawania bruzd. Dlatego też głównie stosuje się go do likwidacji tzw. “zmarszczek palacza” czy zmarszczek mimicznych pojawiających się w okolicach oczu. Z pomocą botulinotoksyny można też ograniczyć intensywną potliwość skóry czoła.

Nasz adres:
“Re vitae” Centrum Medycyny Estetycznej i Chirurgii Plastycznej
ul. Wojska Polskiego 60
25-389 Kielce

Mob.: +48 664-029-922
E-mail: [email protected]