Niecodzienne połączenia w kuchni – o food pairingu

Zainteresowany food pairing? Zajrzyj w to miejsce.

Chociaż przywykliśmy do określonych połączeń aromatów, nie oznacza to, iż łączenie ze sobą dań, które na pozór absolutnie do siebie nie pasują, nie może przynieść interesujących i, co ważne, apetycznych efektów. Odkrywamy to na każdym kroku. Ogromne oddziaływanie na nasz smak miało bezspornie otworzenie się na obce zwyczaje kulinarne, a także możliwość kupna nieznanych dotąd w Polsce produktów. Dzięki temu choćby zestawienie egzotycznych sosów owocowych z mięsem nikogo już nie dziwi. Osoby, które zasmakowały w niebanalnych fuzjach smaków w wielu przypadkach podejmują swoje doświadczenia i na własną rękę próbują coraz to bardziej niezwykłych połączeń. Aby te aczkolwiek przyniosły spodziewane efekty, należy wpierw zaopatrzyć się w stosowną wiedzę.

Food pairing – umiejętność zestawiania ze sobą smaków

Chcąc, aby nasze kulinarne eksploracje istotnie okazały się powodem ekscytacji oraz umożliwiały odkrycie nowych smakowych wrażeń, warto postępować zgodnie z normami obowiązującymi w dzisiejszej sztuce kulinarnej. Te, naturalnie, są zaledwie wskazówkami, których trzeba przestrzegać, żeby smaki łączyły się w nieprzeciętną, lecz harmonijną całość. Dobrze uczynimy, jeśli zainteresujemy się food pairingiem. Tak nazywa się się umiejętność mieszania ze sobą smaków, które w powszechnym przekonaniu uważane są za kompletnie od siebie odmienne. Wszelkie reguły food pairingu są tymczasem gruntownie przeanalizowane, a u ich podstaw leży głęboka wiedza z obszaru biochemii, dotyczącą przede wszystkim proporcji konkretnych składników w stosowanych produktach. Food pairing traktuje nie tylko o jedzeniu, ale również o napojach (w tym alkoholowych).

Food pairing. Czy można się to opanować?

Food pairing wymaga wyczucia i dużej fantazji, niemniej jednak to nie one będą najistotniejsze. W wyższym stopniu jest istotna wiedza z zakresu ilości poszczególnych substancji w ingredientach potraw, jak również tego, jak reagują one z innymi związkami. Tym samym rozsądną decyzją będzie udział w warsztatach z food pairingu prowadzonych przez wykwalifikowanego szefa kuchni – przede wszystkim dlatego, iż podzielenie się podstawową wiedzą trwa nie więcej niż kilkanaście godzin.

Nasz adres:
Warsztat Qulinarny
ul. Okulickiego 51 lokal 282
31-637 Kraków

Mob.: +48 662 311 637, +48 507 771 680
E-mail: [email protected]