Obrączki ślubne wczoraj i dziś

Jeśli potrzebujesz obrączkek Kraków, koniecznie sprawdź obraczki.net.pl/18-obraczki-slubne.

Dla większości kobiet ślub jest szczególnie ekscytującym dniem życia. Sakrament ten łączy Państwa Młodych na zawsze, a symbolem ich oddania, wierności i uczucia są obrączki ślubne, które wsuwają sobie na palce.

Mężczyźni nie zawsze wkładali obrączki

Z początku nie nie istniało rozróżnienia na obrączki i pierścienie zaręczynowe, więc ich dzieje są wspólne i sięgają aż do Starożytności. Raptem w XIII w. Kościół Katolicki uznał obrączki w prawie kanonicznym, dzięki czemu podarowanie żonie pierścienia stało się cząstką obrzędu ślubu. Mężczyźni rozpoczęli noszenie na palcu obrączki ślubnej kilka stuleci później, o czym jednakże niewielu wie. Już uprzednio miały miejsce sytuacje, iż wsuwali pierścienie na palec obrączkowy kiedy wyjeżdżali na wojenne wyprawy, aczkolwiek zwyczaj ten rozpowszechnił się szerzej w XX w., a konkretnie w czasie II Wojny Światowej. Obrączka miała przypominać wojakowi, że w ojczyźnie czeka na niego małżonka, za którą walczy i której winien być wierny. W Polsce nosi się obrączki ślubne na palcu serdecznym prawej dłoni, jakkolwiek w innych państwach, jak na przykład w Wielkiej Brytanii, w Brazylii, na Słowacji czy w Stanach Zjednoczonych Ameryki, wsuwa się je na lewą dłoń, którędy według staroświeckich wierzeń biegnie legendarna “żyła miłości”, która prowadzi prosto do serca. pierścionków zaręczynowych, pary wybierają i przymierzają obrączki ślubne razem, jednocześnie tradycja powiada, że narzeczona nie powinna pokrywać ich kosztu, gdyż jest to zadanie mężczyzny.

Obrączki – dawniej z mosiądzu, dzisiaj ze złota oraz platyny

W odróżnieniu do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne charakteryzują się skromniejszym designem. Przez wiele stuleci wytwarzano je z rozmaitych surowców, w większym lub mniejszym stopniu wytrzymałych. Później wykorzystano do tego metale i ich stopy (takie jak miedź lub mosiądz) reprezentujące niezłomność miłości. Dzisiaj do ich wykonania stosuje się najczęściej platynę i złoto, które są symbolem ufności w stosunku partnera. Rzecz jasna, ozdabia się je częstokroć kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek w dalszym ciągu najczęściej nabywane są gładkie, uniwersalne pierścienie ze złota oraz subtelne nowoczesne obrączki, w których wykorzystano kombinację dwóch typów złota (np. tradycyjnego z różowym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w sporządzaniu obrączek, mają także często w ofercie ich grawerowanie. Mamy zatem możliwość personalizacji obrączki dodając do nich datę ślubu, imię małżonka czy też znaczący dla małżonków cytat.

Nasz adres:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]