Historia pierścionków zaręczynowych

Dowiedz się więcej o pierścionkach zaręczynowych Kraków na https://obraczki.net.pl/17-pierscionki-zareczynowe.

Kiedy znajdziesz kobietę, z którą zechcesz spędzić resztę życia, w końcu podejmiesz decyzję o ślubie. Najpierw jednak ma miejsce ta długo wyczekiwany przez mnóstwo kobiet moment – oświadczyny, na które będzie Ci potrzebny pierścionek zaręczynowy.

Pierścionek zaręczynowy – symbol wieczności

Danie kobiecie w prezencie pierścienia to nader stary obyczaj, sięgający prawdopodobnie Starożytnego Egiptu. Pierścienie są w kształcie okręgu, który reprezentuje nieskończoność. Zgodnie ze zwyczajem nosi się je na palcu serdecznym lewej dłoni, zwanym nawiasem mówiąc “palcem obrączkowym”, co wynika z przekonania, iż od owego palca prowadzi “vena amoris”, a więc żyła prowadząca bezpośrednio do serca. Powszechnie uważa się, że obyczaj wręczania pierścionków zaręczynowych na Stary Kontynent sprowadzili Grecy. Początkowo sporządzano je ze skóry, z tataraku, a nawet kości słoniowej. Dopiero w późniejszym okresie Rzymianie wykorzystali do ich wyrobu metali, głównie żelaza. Wartościowymi pierścionkami ze srebra czy złota obdarowywano wyłącznie wówczas, gdy mężczyźni chcieli pokazać swoją całkowitą ufność do partnerki. Współcześnie pierścionki zaręczynowe od razu łączymy ze złotem, platyną i drogimi kamieniami, tymczasem surowce te w rzeczywistości szeroko stosuje się do ich tworzenia dopiero od kilku wieków, natomiast znaczący przyrost ich popularności można spostrzec w XX w.

Współczesne pierścionki zaręczynowe

Nie ulega wątpliwości, że wymarzona biżuteria na zaręczyny to platynowy pierścień z ogromnym brylantem, jednak potencjał dowolnego dobierania różnych kamieni i metali jest ogromny. Nie licząc diamentów stosuje się rubin, tanzanit czy szmaragd. Niektórzy wybierają mniej drogocenne metale, jak tytan, stal damasceńską, srebro, jak również drewno, niemniej jednak nadal na rynku dominują pierścionki wytworzone z platyny i rozmaitych typów złota (żółtego, czerwonego i białego).
Ile musi być warty pierścionek zaręczynowy? Niedawno funkcjonowało pogląd, że narzeczony ma obowiązek zapłacić na niego minimum dwumiesięczną wypłatę. Cena pierścionka zależna jest od kilku elementów: użytego kamienia, surowca, designu czy ilości karatów, zatem każdy odszuka elegancki, niepowtarzalny pierścionek na miarę swoich możliwości finansowych. Miejmy jednakże na uwadze, iż pierścionek zaręczynowy ma być przede wszystkim wyrazem zaangażowania oraz uczucia, zatem jego wartość ma drugorzędne znaczenie. Kluczowe jest to, czy spodoba się naszej narzeczonej.

Nasz adres:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]