Węzeł optyczny – do czego służy?

Potrzebujesz węzła optycznego? Wejdź na https://telmor.pl/Produkty/Wezly-odbiorniki-optyczne/Wezly-optyczne

Współczesne sieci telekomunikacyjne prawie za każdym razem tworzy się z użyciem światłowodów. Jest to zasługą niepowtarzalnych cech tego przewodu – szybkości transmisji informacji oraz niewielkich zniekształceń. Jak wiadomo, instalacje tego typu nie mogłyby istnieć bez właściwych podzespołów umożliwiających przekaz danych i późniejsze dekodowanie. Aby zamontować tego rodzaju sieć niezbędne są takie elementy jak multiswitche oraz nadajniki optyczne, jak również węzły optyczne. Te ostatnie są kluczowe dla działania każdej sieci – umożliwiają bowiem zmianę sygnału optycznego na elektryczny i dzięki temu dostarczenie dostępu do sieci krańcowym abonentom. Jak jednak funkcjonują? Jakie parametry powinien mieć odpowiedni węzeł optyczny?

W jaki sposób działa węzeł optyczny?

Jak przed momentem napisaliśmy, węzeł optyczny odbiera sygnał optyczny, aby emitować sygnał elektryczny. Warto przy tym dodać, że jego działanie nie sprowadza się tylko do tego, ponieważ węzeł optyczny może również wykonać odwrotną operację. Pasmo, na jakim zazwyczaj pracuje węzeł optyczny to od paru mHz do nawet jednego gigaherca. Do sprawnego działania węzła optycznego potrzebna jest również odpowiednia osłona, zabezpieczająca delikatne podzespoły w środku urządzenia przed kurzem, wilgocią oraz innymi czynnikami – zazwyczaj wyprodukowana ze stali.

Który węzeł optyczny wybrać?

O tym, czy konkretny węzeł optyczny będzie dobry, decydują pewne cechy. Najważniejsze będą częstotliwości działania węzła oraz siła sygnału – od tego zależy bowiem liczba ostatecznych odbiorców, do których dotrze sygnał. Oprócz tego należy zwrócić uwagę na zużycie prądu – w ogromnym stopniu wpływa to na koszty użytkowania węzła optycznego. Chcąc uniknąć problemów przy naprawach instalacji, dobrze także przetestować metody konfiguracji urządzenia – najlepiej, jeśli umożliwia wygodną korekcję wartości parametrów.

Nasz adres:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk

Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail: [email protected]