Kilka słów o zastosowaniu silników elektrycznych na prąd stały

Zamów silnik elektryczny na prąd stały na ultrarobotics.pl/silniki-elektryczne/silniki-dc-pradu-stalego/.

Wiele sprzętów, których używamy codziennie i bez których sporo czynności byłoby trudniejszych, wykorzystuje w swoim działaniu silniki prądu stałego. Szczotkowe albo bezszczotkowe, duże bądź małe, te urządzenia odmieniły nasze życie, lecz statystyczny człowiek najczęściej nie ma pojęcia, z jakich podzespołów złożone są ani jak funkcjonują te silniki.

Podstawowe informacje o silnikach elektrycznych prądu stałego

Rolą silników DC jest wytwarzanie energii mechanicznej z elektrycznej. Jak podkreśla ich nazwa, zasilane są prądem, w którym zwrot oraz kierunek przepływu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego typu istnieją od prawie dwóch wieków i nie są osiągnięciem konkretnej osoby. Do ich budowy, dalszych modyfikacji i w efekcie ich wprowadzenia do szerokiego użycia w rozmaitego typu mechanizmach, przyczyniły się wynalazki i eksperymenty uznanych innowatorów połowy XIX wieku, jak między innymi Michael Faraday, Thomas Davenport i Moritz Jacobi. Silniki prądu stałego składają się ze dwóch magnesów zwróconych do siebie biegunami różnoimiennymi, między którymi tworzy się pole magnetyczne, rotora, nieruchomego stojana, komutatora oraz szczotek. W dzisiejszych czasach na co dzień wykorzystywane są też silniki prądu stałego bezszczotkowe, które głównie ze względu na brak tego dość awaryjnego elementu, są uważane za bardziej trwałe, bezpieczniejsze i są generalnie lubiane za bezszelestną pracę, a takżefenomenalną niezawodność.

Gdzie stosuje się silniki prądu stałego?

Stwierdzenie, iż silniki elektryczne na prąd stały są wykorzystywane praktycznie wszędzie nie jest egzageracją. Jeśli posiadasz odtwarzacz CD/DVD bądź w laptopie masz zainstalowane dyski HDD, to w ich napędach z pewnością użyto silnika bezszczotkowego. Silniki elektrycznena prąd stały są częścią pociągów oraz samochodzików sterowanych na odległość, czyli gadżetów, którymi bawiliśmy się jako dzieci i które pewnie damy również naszym pociechom. Silniki tego typu napędzają duże i mniejsze pompy hydrauliczne niezbędne w wielu gałęziach przemysłu, m.in. budowlanej, wydobywczej czy produkcyjnej. W niedalekiej przyszłości, za sprawą silników na prąd stały samochody elektryczne staną się codziennością, a już teraz te silniki ułatwiają naszą mobilność, gdyż bez nich nie działałyby modne hulajnogi, rowery elektryczne oraz segwaye. Silniczków DC używają również miłośnicy elektroniki do realizacji najróżniejszych prototypów z obszaru robotyki i mechaniki.

Choć silniki elektryczne prądu stałego o niskiej mocy bez trudu można zamówić w sklepach dla hobbystów oraz z częściami elektronicznymi, to te do industrialnego użytkowania dostępne są na zamówienie jedynie u dystrybutorów, dostarczających wysokie jakościowo silniki od cenionych światowych producentów.

Nasz adres:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]