Wyprawy w góry i ich wielka popularność

Kilimandżaro wyprawa. Zdobądź więcej wiadomości

Szereg osób wykorzystuje swój wolny czas przemierzając górskie szlaki. Zwykle rozpoczynają od wędrówki po polskich Tartach, wraz z upływem czasu jednak przestaje im to wystarczać. Poszukują nowych wrażeń – ich pragnieniem są wycieczki w coraz wyższe góry. Otwarte granice sprawiają, że nawet wyprawy na szczyty leżące w oddalonych od Polski rejonach stają się obecnie osiągalne.

Wyprawy górskie – o czym pamiętać, szykując się do wyprawy?

Obecnie przed zwolennikami górskich wypraw otworem stoją nie tylko nasze krajowe i słowackie Tatry czy Alpy (z ich najwyższym wzniesieniem Mount Blanc), ale również najwyższe wzniesienia Azji, Afryki oraz Meksyku. Bez wątpienia ogromnym ułatwieniem we wdrapywaniu się na pięcio- czy siedmiotysięczniki jest funkcjonowanie na polskim rynku agencji trekkingowych, które organizują wyprawy na Elbrus czy Kazbek. Oczywiście pomoc agencji bardzo dużo ułatwia, ale jej przewodnicy nie zdobędą szczytów za nas. Potrzebna jest sprawność fizyczna, która pomoże nam znieść wielogodzinną wędrówkę z niezwykle masywnym, mającym nawet piętnaście kilogramów plecakiem z odpowiednim do warunków górskich ubiorem i właściwym wyposażeniem.

Wyprawy w góry – jakie wymagania stawia się biorącym udział w wyprawie?

Od każdego, kto decyduje się wziąć udział we wspinaczce wysokogórskiej – na Elbrus, bazę pod Annapurną, Pik Leninabądź Mount Everest – wymaga się pewnej praktyki w podobnych do tego rodzaju wyprawach, gdyż im wyżej chcemy się wspiąć, tym większe niebezpieczeństwo wystąpienia choroby wysokościowej. Umiejętność posługiwania się czekanem oraz przemieszczania się w zespole, którego członkowie wzajemnie się zabezpieczają liną – to wymogi, które trzeba koniecznie spełnić. Nie wolno zapomnieć też, że trekking wysokogórski to wędrówka o charakterze zespołowym. Znaczenie ma więc doświadczenie pracy w zespole. Podczas wyprawy górskiej konieczne jest pełne dostosowanie się do decyzji podejmowanych przez prowadzącego grupę.

Nasz adres:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]