Kilka informacji o systemie rozliczeń SWIFT

Tutaj uzyskasz szczegółowe wiadomości dotyczące systemu SWIFT.

Pomimo, iż właściwie systematycznie korzystamy z usług bankowych, sporo Polaków pierwszy raz usłyszało o istnieniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście wdrożenia sankcji wobec Rosji jako reakcja świata na jej atak na Ukrainę. Jednak system SWIFT używany jest już od lat siedemdziesiątych XX w. i stanowi jeden z fundamentów efektywnego funkcjonowania międzynarodowej bankowości.

System SWIFT nie jest jedyny

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku tłumaczy się na Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie natomiast tego skrótu używa się po prostu do nazwania międzynarodowego systemu rozliczeń między bankami, bez którego dokonanie przelewów międzynarodowych byłoby zapewne zdecydowanie bardziej skomplikowane niż aktualnie. SWIFT to jeden z najpopularniejszych, jednak nie jedyny funkcjonujący aktualnie system tego typu. Oprócz niego przykładowo w Naszym kraju funkcjonują dodatkowo z systemów: SORBNET, SEPA i Express Elixir.Na świecie wykorzystywane są również różnorodne systemy lokalne, służące wyłącznie do rozliczeń między bankami na obszarze jednego kraju.

Czym wobec tego wyróżnia się system bankowy SWIFT? Używany jest nieomal we wszystkich państwach świata, a przy tym korzystają z niego nie tylko banki, których liczba dziś przekroczyła już 11 tys., ale też giełdy, domy maklerskie i wiele pozostałych instytucji finansowych. Każdy członek systemu bankowego SWIFT musi posiadać swój unikalny kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (liter oraz cyfr). Możliwe jest również nadawanie kodu SWIFT oddziałowi banku, wtedy taki kod składa się z 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – poznaj kody BIC/SWIFT znanych banków w Polsce

Nawet jeśli zaledwie sporadycznie korzystasz z transakcji międzynarodowych, warto znać kod BIC/SWIFT własnego banku, a przynajmniej wiedzieć gdzie błyskawicznie znaleźć taką informację. Niżej wymieniamy kody BIC/SWIFT popularnych banków, obecnych w Polsce.

– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]