Czym jest faktoring?

Faktoring należy do najchętniej wybieranych obecnie usług bankowych. Jest adresowany w szczególności do przedsiębiorstw, które wykorzystują odroczone czasy płatności i obawiają się stracić płynność finansową. Faktoring umożliwia zobligowanie partnerów do szybszego uregulowania należności. Poza tym jest to także idealne wyjście dla firm potrzebujących kolejnych form sfinansowania kosztów wiążących się z inwestycjami. Na czym więc polega faktoring? Czemu jest tak skuteczny? O czym powinny wiedzieć firmy, które postawią na ten sposób pozyskania środków? W jaki sposób ustrzec się ewentualnych trudności wiążących się z faktoringiem?

Zasady faktoringu dla firm

Faktoring zwykle utożsamiany jest w szczególności z wykupieniem należności firmy przez bank. W rzeczywistości jest on fuzją różnych rodzajów usług, a wykup długów będzie jedynie jego częścią. Opiera się on na wykupieniu należności udokumentowanych fakturą VAT – faktor (najczęściej bank) przejmuje zobowiązania od faktoranta, czyli spółki. Oprócz tego potwierdza, że ma zapewnić mu także inne usługi, takie jak pomoc w windykacji niespłaconych należności, prowadzenie rachunków czy doradztwo finansowe. Na charakter umów dotyczących faktoringu w naszym kraju wpływają postanowienia prawa spółek handlowych oraz prawa cywilnego.

Faktoring dla firm – jak wybrać ofertę?

Propozycje poszczególnych banków zapewniających faktoring bywają niekiedy bardzo zróżnicowane. Chcąc ustrzec się błędów, których efektem mogą być duże straty, należy dobrze przeanalizować wszystkie z nich. Potrzebne będą wówczas odpowiednie umiejętności, których nierzadko po prostu nie mamy. Dlatego znalezienie oferty dobrze skonsultować z doradcą finansowym, który powie nam, jak znaleźć bank, jaki zagwarantuje nam najlepsze warunki. Poszukiwania z doradcą to wprawdzie pewien wydatek, ale zazwyczaj okazuje się, iż w ten sposób unikniemy problemów.