Jak poznać swoich przodków? Pomoże drzewo genealogiczne

Wiedza o historii rodu potrzebna jest do rozwinięcia poczucia własnej tożsamości. To na wiadomościach o krewnych budowana jest świadomość własnego Ja. Zdecydowanej części z nas całkowicie wystarczy wiedza o rodzinie , która przekazywana jest przez rodziców i dziadków. Ale są jednak i tacy, dla których to za mało. To właśnie dla nich utworzenie drzewa genealogicznego jest rewelacyjnym rozwiązaniem.

Drzewa genealogiczne, czyli trudna praca wymagająca wytrwałości

Opracowanie drzewa genealogicznego – głównie takiego sięgającego kilka pokoleń do tyłu – naprawdę nie jest zaliczane do prostych. Odnajdywanie dat czy miejsc urodzenia się i śmierci poszczególnych członków rodziny wymaga naprawdę wielkiego nakładu pracy. Informacje odnaleźć można w trudno dostępnych archiwach miejskich lub kartotekach parafialnych. W większości przypadków można przeglądać je bezpłatnie. Są jednak i takie miejsca, w których należy wnieść stosowną opłatę. Koszt opracowania drzewa genealogicznego zależny jest od ilości pokoleń, które chce się w nim ująć. Powinno się pamiętać, że wysokość wydatków może także wzrosnąć wraz z potrzebą dojazdu do kolejnych parafii lub urzędów miejskich rozrzuconych po kraju. Rzadko wszak rodzina od od wieków mieszka na terenie tego samego miasta.

Drzewa genealogiczne – z jakiego powodu warto je przygotować?

Na wstępie stwierdziliśmy, że wiedza dotycząca własnych przodków jest wymagana do zbudowania poczucia swojej tożsamości. Pozwala mocniej stać się elementem niewielkiej wspólnoty, którą tworzą najbliżsi. Sprawia to jednocześnie, iż nie czujemy się samotni we współczesnym świecie. To właśnie z tych przyczyn aktualnie mnóstwo Polaków podejmuje decyzję o zleceniu opracowania drzewa genealogicznego.